Biblijski seminar u Đakovu pod naslovom: „Biblijska priprema čitača“

Danas je (24.2.2018.) u Đakovu, u prostorijama Katoličkog bogoslovnog fakulteta s početkom u 9,00 sati; u organizaciji Biskupijskog povjerenstva za biblijski pastorala, održan seminar pod naslovom „Biblijska priprema čitača“. Ovom pozivu odazvalo se oko stotinjak osoba iz različiti župa naše Nadbiskupije. Seminar je realiziran u dva dijela. U prvom dijelu susreta, nazočnima se kroz predavanje predstavio umirovljeni profesor biblijskih predmeta na KBF-u u Đakovu monsinjor Luka Marijanović. Kroz pregled književnih vrsta koje su zastupljene u kanonu Biblije, posebno je istaknuta važnost ozbiljne pripreme za službu čitanja. Osoba čitača morala bi posjedovati osnovno znanje o Sv. Pismu kao i osnovno poznavanje liturgije, jer je ona mjesto ostvarivanja ove službe.

Iznova je naglašena potreba poticanja i osnaživanja različitih oblika pastorala odraslih osoba. Naime one su subjekt prvog odgoja u našim obiteljima (kućna Crkva) i nezamjenjivi temelj ispravnog odgoja savjesti i morala. Seminar je u drugom dijelu nastavio rad u radionicama koje su osmislili i u djelo proveli vjeroučitelji, članovi ovog povjerenstva. Među brojnim čitačima i članovima biblijskih skupina bili su i članovi naše Biblijske zajednice „Samuel“. Na kraju susreta na zajedničkom plenumu prihvaćeni su prijedlozi u svrhu osnaživanja i boljeg kreativnog planirana biblijskih susreta u skupinama. Seminar je na opće zadovoljstvo nazočnih završio zajedničkom molitvom svih učesnika, a predvodio ju je organizator, seminara vlč. Krešimir Bulat.