Župne obavijesti - Sveta Marija Bogorodica

ŽUPNE OBAVIJESTI
Od 1. siječnja do 8. siječnja 2023.

Vrijeme misnih slavlja i tjedne misne nakane
NEDJELJA    1. siječnja    Sv. Marija Bogorodica Nova godina - Svjetski dan mira
7,30 sati    + iz ob. Moharoš i Mravinac
9 sati    + Eva, Šimo i Martin Kobaš
10,30 sati    za župljane 
18 sati    + Adela i Slavko Božić 

PONEDJELJAK    2. siječnja    
18 sati    + Đurđa i Lovro Grigić

UTORAK    3. siječnja    Presveto Ime Isusovo
18 sati     + iz ob. Mišković

SRIJEDA    4. siječnja    
18 sati    + Alen Lučić

ČETVRTAK    5. siječnja    
18 sati    + Nela i Mijo Bijelonjić i + Stjepan Peranović

PETAK    6. siječnja    Bogojavljenje (Tri kralja) Četvrti petak velike devetnice Srcu Isusovu
9 sati    + Anto Krištić
10,30 sati    za župljane
18 sati     + Manda Žihlavski i + iz ob. Križanović

SUBOTA    7. siječnja    
8 sati    + Joso i Marica Strunje

NEDJELJA    8. siječnja    Krštenje Gospodinovo
7,30 sati    + iz ob. Blaža Oršolića
9 sati    + iz ob. Ćubela i Draganjac
10,30 sati    za župljane
18 sati    na nakanu

Prolazeći u tjednu pokraj župne crkve zaustavi se 
u kratkoj zahvalnosti i osobnoj molitvi!  

UKOP
Moleći milosrđe Uskrslog Krista na Gradskom groblju sv. Jurja sahranjena je:
u srijedu 28. prosinca Ana Šipicki r. Balentović (1933.).
Pokoj vječni daruj joj Gospodine! 

ŽIVA KRUNICA
nakana molitelja žive krunice u siječnju je: za milost jedinstva svih kršćana. PRIKLJUČI se svakodnevnom molitvom samo jedne desetice krunice
BDM, provjereno, traje manje od 5 min. Svim moliteljima veliko HVALA!

SUSRET ZA DJECU OD 3. DO 6. GODINA - BIBLIJICA
u srijedu 4. siječnja od 17 sati bit će susret za djecu od 3 do 6 godina. Zbog što kvalitetnije organizacije susreta molim sve roditelje da svoje dijete pri-jave u župnom uredu. Susret će imati biblijsko obilježje prilagođeno dobi djece. 

BLAGOSLOV TRIKRALJSKE VODE 
u petak, 6. siječnja pred kraj sv. misi u 9 sati, prije završnog blagoslova, s pjesmom ćemo se uputiti na vanjski oltarni prostor kako bi zazvali blagoslov na Trikraljsku vodu. Blagoslovljenu vodu od prošle godine izlijmo oko biljaka u vrtu, a uzmimo novu kao znak težnje za svježinom vjere. Tijekom čitavoga dana s pobožnošću i poštovanjem možete doći zagrabiti blagoslovljenu vodu.

PRVI PETAK U PROSINCU
na Bogojavljanje, 6. siječnja, je četvrti petak Velike devetnice Srcu Isusovu. Tri su sv. mise. Prijepodne mogućnost za ispovijed je prije svetih misa, a poslijepodne od 17 sati pa dok bude potrebe.
Večernje Euharistijsko klanjanje je od večernje svete mise do ponoći. Prijavi se u župnom uredu i ubilježi svoj termin za bdijenje pred Presvetim oltarskim sakramentom. Potaknimo jedni druge!

KLANJANJE ZA RODITELJE I KRIZMANIKE TE PRIPRAVNIKE PRVE GODINE 
u petak 6. siječnja svoje redovito mjesečno klanjanje imaju:
- 19,30 roditelji i krizmanici, a u 20 sati pripravnici prve godine za Krizmu.

SUSRET MINISTRANATA
susret ministranata je u četvrtak poslije večernje sv. mise.

ŽUPNA STATISTIKA ZA 2022.
U protekloj 2022. godini bilo je: 45 krštenih (od toga 8 nisu iz župe); 32 vjenčanih (od toga 24 neće živjeti u župi); 67 umrlih (od toga 3 nisu naši župljani, a 40 ih je preminulo bez sakramenata prije smrti); 58 prvopričesnika i 60 krizmanika. 

NOVE ODREDBE FINANCIJSKOG SUSTAVA
dolaskom nove novčane valute promijenjene su dosadašnje Odredbe o provedbi financijskog sustava. Ovom odredbom nakon 25 godina od 1. siječnja vrijedit će nova pravila o davanju vjernika za obiteljski dar (lukno), za dar za crkvu i dar vjernika za misnu nakanu. 
    Obiteljski dar (lukno) je dar vjernika kojim se podmiruju troškovi svih pastoralnih događanja, kao i brine za život svećenika te se iz njega odvaja za propisane Nadbiskupijske potrebe. Lukno obvezuje sve bračne parove kao i ostale ukućane ili samce koji su zaposleni. Za bračne parove lukno iznosi 20 €, a za ostale zaposlenu ukućane ili samce 10 €.
    dar za crkvu je drugi doprinos vjernika koji postaje obavezan. Za razliku od lukna koji je određen, visinu tog dar će odrediti svaka osoba. Njegova namjena je za obnovu i održavanje svih župnih objekata, nabavku redovitih i izvanrednih uređaja i opreme kao i njihovo servisiranje, grijanje u crkve…
    dar za misu nikako se ne može procijeniti nekom vrijednošću, jer je ona plaćena Kristovom smrću. Zato je dar kojeg vjernik ostavlja za sv. misu njegov osobni dar svećeniku i on iznosi 7 €. Osoba ukoliko želi može darivati i više. Također svećenik može dar i ne uzeti.
Svaki župljanin kome bi navedena godišnja davanja za život župne zajednice bio teret potrebno je da se javi u župni ured kako bi u razgovoru vidjeli hoće li se isti prilagoditi mogućnostima ili potpuno oprostiti do promjene okolnosti.

BLAGOSLOV OBITELJI 
U vaš dom (kuću/stan) svećenik će ući samo ako netko od članova obitelji čeka ispred ulaza. Apeliram na dobrosusjedske odnose pa ukoliko imate nemoćnih susjeda koji žele blagoslov, a ne mogu vani čekati, upozorite blagoslivljatelja gdje treba ući. Uz navedeno ime ulice ili trga u Rasporedu blagoslova naznačeno je od koje strane će za tu ulicu ili trg blagoslov početi. Promjena planiranog rasporeda je uvijek moguća zbog neplaniranih okolnosti (bolest svećenika, sprovoda i sl.) pa odmah molim za razumijevanje. Početak blagoslova je svakog dana od 9 sati.
Svaka obitelj u svojoj kući/stanu za blagoslov treba pripremiti: upaljenu svijeću, obiteljski križ (skinuti sa zida) te posudu s blagoslovljenom vodom i grančicu za škropljenje. Ugasimo televizore i radio prijemnike. Ukoliko se netko pridržava epidemioloških mjera potrebno je za blagoslov predvidjeti mjesto kao što smo to činili u protekle dvije godine. Raspored za ovaj tjedan je:
- ponedjeljak, 2.1.: Svećenik 1: Obla (od ulice Kratka); Obla, odvojak 1 (od ulice I. Mažuranića obje strane); Obla, odvojak 2 (od ulice Obla 1); Obla, odvojak 3 (od većeg broja obje strane); Obla, odvojak 4 (od ulice Kratke obje strane); Svećenik 2: Bana J. Jelačića (od ulice V. kraj obje strane); Ivana Mažuranića (od ulice V. Nazora obje strane + 2 cvjećarne na groblju); Ferde Galovića (od ulice I. Mažuranića obje strane); Topolovac; Svećenik 4: Kratka (od ulice Braće Radića obje strane).
- utorak, 3.1.: Svećenik 1: Trg Republike (od većeg broja); Trg kralja Tomislava (od manjeg broja); Svećenik 2: Aleja Matice Hrvatske (od broja 22);Svećenik 3: Aleja Matice Hrvatske(Trgić od broja 9).
- srijeda, 4.1.: Svećenik 1: J.J. Stossmayera (od ulice Veliki kraj); Svećenik 2: Ilirskog preporoda (od Tržnice obje strane), Zrinski i Frankopana (od ulice I. Preporoda obje strane); Vojne krajine (od ulice I. Preporoda obje strane); Svećenik 3: Tržnica (obrti - 10), Trg prof. Martina Robotića (od većeg broja); Svećenik 4: Dr. Franje Račkog (od Policijske postaje obje strane).
- četvrtak, 5.1.: Svećenik 1: Ljudevita Gaja (od kružnog toka parna strana); Mala Kućišta; Svećenik 2: Ljudevita Gaja (od kružnog toka neparna strana); M. P. Katančića (od ulice Lj. Gaja).; Svećenik 3: Ivana Gundulića (od ulice B. Radića obje strane); Svećenik 4: Josipa Lovretića (od M. Krleže); Andrije Hebranga (od M. Krleže); Zlatodolska (od A. Hebranga obje strane); Miroslava Krleže (od ulice Zlatodolska obje strane); Bana J. Šokčevića (od M. Krleže obje strane).
- subota, 7.1. – Svećenik 1: Augusta Šenoe (od I. Gundulića obje strane); Ferde Bačića (od F. Račkog obje strane); J. R. Boškovića (od F. Hanamana obje strane); Vatroslava Lisinskog (od pruge obje strane); Svećenik 2: Osječka (od većeg kućnog broja obje strane); Silvija S. Kranjčevića (od pruge obje strane); Zagrebačka (od ulice F. Račkog) Vinkovačka; Svećenik 3: Franje Hanamana (od ulice I. Gundulića obje strane); Srećka Albinija (od ulice F. Hanamana obje strane); Bartola Kašića (od Osječke obje strane).
Cjelokupni raspored Blagoslova obitelji pogledajte 
na oglasnim pločama ili na župnoj web-stranici.

NAKNADNI BLAGOSLOVI 
sve obitelji i ustanove koje nisu u mogućnosti primiriti blagoslov u predviđeni dan, neka se prijave u župni ured kako bi blagoslov prilagodili u dan koji im odgovara. 

RUČAK O BLAGOSLOVU OBITELJI
o Blagoslovu obitelji vjernici svoju dobrotu prema ministrantima i svećenicima iskažu pozivanjem na objed. Kako bismo ove susrete odgovorno planirali pozivam zainteresirane da se javite župniku ili nazovete u župni ured. 

NAJAVA DOGAĐANJA
15. siječnja sv. Anastazija;

RADNO VRIJEME ŽUPNOG UREDA
Ako vam je potreban neki dokument, prije nego dođete u župni ured najavite dolazak (kontakte vidi u zaglavlju), kako bi vas traženo čekalo u uredu.
Redovito dežurstvo župnog ureda je od ponedjeljka do četvrtka: 
– prijepodne: od 9 do 12 sati    
– poslijepodne: od 17 do 18 sati 

Svaku vašu molitvu i dar stavljam u moćni zagovor Blažene Djevice Marije, svetog Josipa i našeg nebeskog zaštitnika svetog Ivana Krstitelja. 
Moleći za zajednički rast u vjeri, izričem vam veliko HVALA na svakom molitvenom i svakom vidljivom daru kojeg ste po svojoj darežljivosti podijelili sa svećenicima i bogoslovima koji su dio naše župe. 
Neka vam dani Novog ljeta budu ispunjeni Božjim mirom i radošću!
vlč. Robert Jugović, župnik 

Radno vrijeme župnog ureda

Od ponedjeljka do petka
Prijepodne: od 9:00 do 12:00 sati
Poslijepodne: od 16:30 do 17:30 sati

Župni ured info

Veliki Kraj 47
32270 Županja
Hrvatska
T: (032) 837-700
W: www.zupa-ivanakrstitelja.hr